Artykuł partnera.

Produktów i usług finansowych dla przedsiębiorców nie brakuje. Firmy mogą wybierać pomiędzy produktami bankowymi a pozabankowymi. Kredyty, pożyczki, leasing czy faktoring – to wszystko jest dostępne na wyciągnięcie ręki. Co więcej, możemy mówić w tym przypadku o klęsce urodzaju, bo choć mamy do wyboru wiele wariantów, często trudno się w tym rozeznać, szczególnie mniejszym przedsiębiorcom i tym, którzy dopiero od niedawna prowadzą własną działalność gospodarczą.

Na tle wielu usług finansowych, z których może skorzystać Twoja firma, w ostatnich latach szczególnie wyróżnia się faktoring. To rozwiązanie, które funkcjonuje na polskim rynku już od kilkunastu lat, ale z roku na rok zdobywa większą rzeszę odbiorców. Dlaczego tak się dzieje? Co sprawia, że przedsiębiorcy coraz chętniej korzystają z faktoringu? Odpowiadamy!

Z jakich usług finansowych może skorzystać Twoja firma?

Wśród najpopularniejszych usług finansowych występujących na polskim rynku i skierowanych do przedsiębiorstw, najczęściej mówi się o kredytach i leasingu. Trzecią istotną usługą jest wspomniany już faktoring i to na tych trzech rozwiązaniach dziś się skupimy!

Kredyty dla firm

Przedsiębiorstwa mają zwykle wybór pomiędzy kredytami obrotowymi a inwestycyjnymi. Ich przeznaczenie mocno się różni, ponieważ kredyt obrotowy przyznawany jest na pokrycie bieżących zobowiązań firmy, zakup towarów itp., z kolei kredyt inwestycyjny – jak sama nazwa wskazuje – pozwala na zakup i wdrażanie technologii oraz sfinansowanie wszelkich działań z zakresu R&D.

Istnieje jeszcze trzecia droga, jest ona jednak dostępna tylko dla mikro- i małych przedsiębiorstw. Chodzi o kredyty z gwarancją de minimis – to rodzaj pożyczek udzielanych przez banki przy wsparciu państwa. 

Warto jednak pamiętać, że aby otrzymać pozytywną decyzję kredytową, konieczne jest spełnienie szeregu wymogów oraz dostarczenie wielu dokumentów poświadczających zdolność do zaciągnięcia zobowiązania.

Leasing dla firm

Coraz mniej przedsiębiorstw czuje potrzebę posiadania maszyn, urządzeń czy pojazdów na własność – ma to szczególne znaczenie w sytuacji, gdy zakupiony sprzęt obecnie jest z wyższej półki, ale rozwój branży sprawia, że za kilka lat może być już przestarzały. Odpowiedzią na tę (i nie tylko tę) obawę jest leasing. To narzędzie, dzięki któremu firma może korzystać z drogiego sprzętu bez płacenia pełnej ceny od razu.

Leasing szczególnie chętnie wykorzystywany jest przez firmy będące na początku swojej drogi – łatwiej uzyskać leasing niż kredyt, a gdy już się to uda, wystarczy regularnie spłacać raty, aż do końca okresu leasingowania.

Przedsiębiorcy mogą korzystać z leasingu operacyjnego oraz finansowego – pierwszy z nich pozostawia leasingowany przedmiot w rękach leasingodawcy, drugi zaś pozwala leasingobiorcy ująć przedmiot w ewidencji środków trwałych i dokonywać odpisów amortyzacyjnych.

Faktoring dla biznesu

Szczególnie dużą popularnością cieszy się w ostatnich latach faktoring. To usługa, z której – w odróżnieniu od poprzednich – mogą korzystać jedynie przedsiębiorcy. Faktoring polega na sprzedaży faktur w celu szybszego uzyskania dostępu do środków.

Tutaj również mamy do czynienia z dwoma wariantami usługi: stały faktoring online i finansowanie pojedynczych faktur. Oba pozwalają na sprzedaż faktur, które firma wystawiła swoim kontrahentom, ale faktoring online wymaga zawarcia 12-miesięcznej umowy, zaś finansowanie pojedynczych faktur to usługa, z której można korzystać bez zobowiązań – sprawdź stronę pragmago.pl i wybierz odpowiedni wariant dla Twojej firmy!

Istotą faktoringu jest możliwość skrócenia czasu oczekiwania na spłatę faktury. Być może oferujesz swoim klientom odroczoną płatność? A może właśnie wystawiłeś fakturę na dużą kwotę, ale środków potrzebujesz w tej chwili? Wystarczy wypełnić wniosek online, zgłosić fakturę do finansowania i poczekać na przelew! Faktoring wyróżnia się tym, że można z niego skorzystać bez wychodzenia z domu (proces odbywa się w 100% online), nie zwiększa zadłużenia firmy, a poza tym łatwo obliczyć jego koszty – wystarczy sprawdzić udostępniany przez faktora kalkulator faktoringu!