Obecnie zakupy w sieci są dla nas całkiem naturalne. Na skorzystanie z usług firm kurierskich decydują się nie tylko przedsiębiorcy, ale też osoby prywatne. Jest to niezwykle wygodne i szybkie rozwiązanie. Jednak niektórym z nas problem sprawia rozwikłanie pojęcia wysyłanie paczki za pobraniem.

Czym się charakteryzuje przesyłka za pobraniem? Jak ją nadać? Jakie korzyści płyną z takiego sposobu nadawania? Ile kosztuje przesyłka pobraniowa? Wszystko zostało dokładnie wyjaśnione poniżej! Warto zapoznać się z tymi informacjami!

Czym charakteryzuje się opcja paczki za pobraniem?

Paczka za pobraniem wyróżnia się na tle innych przesyłek tym, że odbiorca nie ponosi żadnych kosztów związanych z zakupem i transportem, dopóki paczka nie zostanie dostarczona do niego przez kuriera. Kiedy płatność zostanie uregulowana, to kurier przekazuje paczkę na ręce odbiorcy. Jeżeli jednak odmówi uiszczenia zapłaty, to przesyłka wróci do nadawcy.

Aktualnie paczkę za pobraniem można nadać praktycznie w każdej firmie kurierskiej. Taka opcja dostępna jest również w ofercie Poczty Polskiej. W związku z tym wybór jest naprawdę szeroki.

Jak przebiega nadanie przesyłki za pobraniem?

Wbrew pozorom nadanie przesyłki za pobraniem nie jest wcale skomplikowane. Na początku należy oczywiście wybrać firmę kurierską, która świadczy takie usługi. Warto zwrócić szczególną uwagę na cenę za transport przesyłki (cenniki z reguły dostępne są na stronie internetowej przewoźnika), ale nie tylko.

Równie ważne są opinie innych klientów i czas realizacji. Jeśli decyzja została już podjęta, to nie pozostaje nam nic innego, jak zamówienie kuriera do firmy lub domu. Do tego zadania potrzebne jest wypełnienie krótkiego formularza, który znajduje się na stronie internetowej firmy kurierskiej.

Poza danymi osobowymi nadawcy i odbiorcy w formularzu powinny znaleźć się informacje dotyczące gabarytów przesyłki, jej wartości i wszystko to, co ma istotne znaczenie. Na końcu klient zostanie poproszony o wybór opcji dostawy, czyli czy ma to być przesyłka za pobraniem, czy też nie.

W formularzu należy również zamieścić numer konta bankowego, na które wpłynie opłata wniesiona przez odbiorcę. Jeżeli wszystko przebiegło pomyślnie, to w ciągu jednego dnia roboczego powinien zjawić się kurier, który obierze od nas przesyłkę. Z reguły pieniądze na konto bankowe nadawcy przelewane są tego samego dnia, w którym paczka została odebrana.

Co się dzieje, jeżeli odbiorca nie odbierze przesyłki kurierskiej?

Czasami może zdarzyć się tak, że mimo dostawy paczki do klientów nie została ona odebrana. W przypadku nieobecności odbiorcy kurier zobowiązany jest spróbować dostarczyć przesyłkę po raz drugi. Jeśli ponownie nikogo nie zastanie, to ma całkowite prawo odesłać paczką do nadawcy.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w momencie, gdy odbiorca z jakiegokolwiek powodu odmawia przyjęcia paczki. Wtedy kurier nie ma innego wyjścia, jak zwrócić przesyłkę do nadawcy, z adnotacją, że nastąpiła odmowa przyjęcia. Takie kroki musi podjąć także, gdy odbiorca twierdzi, że nie ma odpowiedniej kwoty, aby uiścić opłatę za przesyłkę. Niestety jest to równoznaczne z tym, że nadawca ponosi koszty, ponieważ firma kurierska wykonała swoje usługi. Paczka przecież została dostarczona do miejsca odbioru, a więc ktoś musi zapłacić za jej przewóz.

Cennik usług, czyli jaki jest koszt paczki za pobraniem?

Wiele osób zastanawia się pewnie, ile kosztuje przesyłka pobraniowa. Jak wspomniano powyżej, przy wyborze firmy kurierskiej należy zwrócić uwagę na to, jaka jest cena za wykonanie usługi. Na stronie internetowej przewoźnika powinien znaleźć się cennik, w którym wyraźnie została zaznaczona opłata, jaką nadawca poniesie za nadanie przesyłki za pobraniem.

Duże znaczenie dla ceny ma też waga paczki, jej rozmiary oraz potencjalne dodatkowe usługi np. potwierdzenie odbioru. Po wzroście cen koszt przesyłki kurierskiej za pobraniem o wadze 1 kg waha się od 20 do 30 PLN. W tym momencie należy wspomnieć o tym, że w sieci jest kilku pośredników działających między firmą kurierską a klientami. Na ich stronach internetowych można znaleźć cenniki większości przewoźników. Jest to bardzo dobry sposób na porównanie cen i znalezienie dla siebie najlepszej opcji wysyłki.

Jakie zalety ma przesyłka kurierska za pobraniem?

Nadanie przesyłki za pobraniem to przede wszystkim oszczędność czasu. Klient bowiem nie musi osobiście stawiać się w punkcie, bo to kurier odbierze paczkę spod wskazanego w formularzu adresu, a na jego przybycie trzeba czekać zaledwie jeden dzień roboczy. Zresztą przesyłka szybko trafia też do odbiorcy. Z reguły wysyłka i dowóz łącznie trwają dwa dni robocze. Dzięki temu pieniądze na konto nadawcy wpływają równie szybko.

Kolejną zaletą nadawania paczki za pobraniem jest to, że kurier stara się wykonywać swoje usługi na jak najwyższym poziomie. Dlatego nadawca zyskuje gwarancję, że w transporcie przesyłka nie zostanie zniszczona lub zgubiona. Zresztą wysłanie paczki za pobraniem jest też korzystne dla adresata. Zwłaszcza takiego, który nie posługuje się internetowym kontem bankowym. Dodatkowo nie musi się obawiać, że przesyłka do niego nie dotrze i będzie stratny o zapłacone pieniądze. Jest to doskonałe rozwiązanie przy zakupach od nieznanego sprzedawcy lub osoby prywatnej.

Czy warto korzystać z wysyłki paczki za pobraniem?

opłata paczki za pobraniem

Źródło: Pixabay.com

Skoro już wiadomo, ile kosztuje przesyłka pobraniowa, czym się charakteryzuje oraz jakie są jej zalety, to trzeba zadać sobie pytanie, czy warto korzystać z takiej usługi.

Tak właściwie odpowiedź nasuwa się sama, ponieważ nie wspomniano do tej pory o wadach tego rozwiązania. Wadę tak właściwie można wyróżnić tylko jedną. Mianowicie jest to koszt. Z reguły wysyłka za pobraniem jest droższa od tych opłaconych wcześniej. Jednak różnica w cenie jest niewielka, bo wynosi zaledwie kilka PLN. Oczywiście mowa tutaj o przesyłkach kurierskich, a nie tych dostarczanych do punktów odbioru, czy paczkomatów.

Przesyłki pobraniowe są dla klientów wyraźnym przekazem, że nadawca ich szanuje i daje różne opcje wysyłki, które spełnią ich oczekiwania. Obecnie rynek e-commerce jest tak popularny, że aby się na nim utrzymać, trzeba wychodzić naprzeciw potrzebom odbiorców.

Czy paczkę pobraniową można otworzyć przed uiszczeniem opłaty?

Jest wiele klientów, którzy chcieliby otworzyć paczką i sprawdzić jej zawartość, zanim zostanie opłacona. Niestety nie ma takiej możliwości. Usługa kurierska polega na dostarczeniu przesyłki i pobraniu opłaty (wyjątek stanowią paczki opłacone wcześniej). Otwieranie paczki jest jednoznaczne z jej uszkodzeniem i tym samym klientowi przysługiwałoby prawo do składania reklamacji, a konsekwencje ponosiłby kurier, ponieważ do momentu pokwitowania odbioru oraz wniesienia opłaty, to firma przewozowa odpowiedzialna jest za stan przesyłki.

A co, gdy paczka jest zniszczona?

Sytuacja wygląda nieco inaczej, kiedy paczka dostarczona do odbiorcy ma widoczne zniszczenia. Wtedy może zażądać od kuriera otworzenia paczki i sprawdzenia zawartości. Takie działanie musi być jednak udokumentowane na specjalnym protokole. Nawet jeśli zawartość paczki nie uległa zniszczeniu. W ten sposób kurier otrzymuje potwierdzenie, że obie strony zgadzają się ze stanem faktycznym.