Dla wielu osób myślenie wizualne jest obcym pojęciem, mimo że każdy z nas tak naprawdę je zna. Wykorzystywanie go w biznesie, a nawet życiu codziennym może być bardzo przydatne. Z tym że powinno być jasne, proste i związane z danym tematem. Czym jest myślenie wizualne? Kiedy może się przydać w biznesie? Czym jest sketchnoting? Wszystko wyjaśni się po przeczytaniu tego tekstu! Warto się zapoznać z tymi informacjami!

Czym jest wizualne myślenie i dlaczego jest tak istotne?

Podstawowym założeniem myślenia wizualnego jest to, że przecież rysować każdy może. Niezależnie od tego, czy posiada się talent, czy też nie. Dlaczego więc nie wziąć ołówka do ręki i nie przenieść pomysłu, który zrodził się w naszej głowie na kartkę papieru w formie rysunku?

Oczywiście w tym przypadku nie chodzi o to, aby stworzyć obraz, którego nie powstydziłby się sam Picasso, a jedynie o zwizualizowanie myśli.

Dlaczego rysunki zamiast notatek słownych?

Odpowiedź jest bardzo prosta. Mianowicie ludzki mózg myśli obrazami, więc znacznie łatwiej jest nam przyswoić i zrozumieć. Myślenie wizualne nie wymaga od autora rysunku, który będzie spełniał wszelkie walory estetyczne, choć mogą być przydatne w rozwikłaniu przekazu. Głównym celem obrazowania informacji jest ich przekazywanie w sposób efektywny, dokładna komunikacja oraz lepsze przyswajanie treści.

Należy zauważyć, że z myśleniem wizualnym człowiek ma styczność już od najmłodszych lat. Dzieci bowiem znacznie bardziej wolą książki, w których przeważają ilustracje niż tekst. W późniejszych latach takie myślenie też jest wykorzystywany, chociażby do nauki. Wielu uczniów materiał do zapamiętania rozpisuje sobie go w postaci notatek, czy właśnie rysunków, ponieważ dzięki nim mogą szybciej wyobrazić sobie konkretne informacje. Zresztą wizualne myślenie często stosowane jest w codziennych obowiązkach. Każdy z nas kiedyś zapisywał ważne spotkanie, czy wizytę u lekarza dodatkowo opatrując takie wydarzenie niewielkim rysunkiem, ale nie tylko. W kalendarzu dotyczącym pracy też pojawiają się pewne znaki, jak wykrzykniki, czy pytajniki, a wszystkie z nich stosowane są w jednym celu. Zapamiętaniu najważniejszych informacji.

Sketchnoting jako forma przekazu

Sketchnoting to pojęcie zaciągnięte z języka angielskiego i oznacza notowanie, ale nie za pomocą wyłącznie słów. Mike Rohde autor książki „The Sketchnote Handbook” sketchnoting łączy ze sobą pismo ręczne, rysunki, kształty, ręczną topografię, strzałki i linie. Czasami taka notatka może powstać nieświadomie np. kiedy autor podczas rozmowy telefonicznej kreśli bezmyślne rysunki, czy zwyczajnie bazgrze po kartce papieru. Z drugiej strony może być też całkowicie świadoma.

Podczas spotkania biznesowego, wysłuchiwania prezentacji, czy też wykładu na uczelni większość osób notuje informacje w sposób schematyczny, czyli na w ich zeszycie lub notatniku powstają zbite bloki tekstu, z których potem trudno jest wyodrębnić najistotniejsze fakty. Całkiem inaczej takie notatki wyglądałyby, gdyby poza samym tekstem pojawiły się rysunki, symbole, czy chmurki komiksowe. W tym momencie wyobraźnia już podpowiada, że druga notatka prezentuje się znacznie lepiej. Dlatego coraz więcej ludzi zaczyna wykorzystywać sketchnoting w życiu codziennym – do pracy i nauki, nawet nie zdając sobie sprawy o istnieniu takiego pojęcia.

myślenie wizualne w praktyce

Źródło: Freepik.com

Należy jednak wiedzieć, że nikt nie urodził się ze sketchnotingiem we krwi. Należy się go nauczyć, o ile chce się tę formę praktykować dłużej.

Kluczowa jest praktyka

Najważniejszym elementem myślenia wizualnego jest praktyka. Jeśli pierwsze rysunki na notatkach nie przyniosły pożądanego efektu, to pod żadnym pozorem nie można się poddawać. Trzeba cały czas ćwiczyć!

Słowami i rysunkami jak najbardziej można się bawić, przecież chodzi o to, aby zapadły w naszą pamięć. Nikt nie powiedział, że nasze ilustracje mają przedstawiać proporcje i być dokładne, jakby rysowane były przy użyciu linijki, czy innych narzędzi. One są wyłącznie dla nas. Nawet jeśli będą krzywe, nieładne lub śmieszne, to nieistotne. Ważne jest to, aby wykonały swoje zadanie, czyli pomogły zapamiętać i zwiększyć wydajność naszej pracy bądź nauki.

Ostatni punkt dotyczy prostoty. W trakcie szkolenia, spotkania biznesowego lub wykładu nie ma czasu na efektowne przygotowanie notatek i dopracowywanie wszelkich szczegółów. Dlatego sporządzone rysunki powinny być proste i szybkie. Wiele osób zastanawia się, jak wykorzystać sketchnoting obecnie przy rozwoju technologii. Jeśli do sporządzania notatek służy nam komputer albo telefon, to również nic nie stoi na przeszkodzie, żeby pojawiły się w nich rysunki. Jest wiele aplikacji, czy też gotowych szablonów, którymi można urozmaicić tekst.

Jak myślenie wizualne może przydać się w biznesie?

Myślenie obrazkowe to proces, który można wykorzystywać na wiele sposobów. Jak się okazuje, może być też bardzo przydatne w biznesie. Nie tylko samemu przedsiębiorcy, ale też jego pracownikom.

Dziś, kiedy wszyscy komunikują się telefonicznie lub mailowo, wiadomości napływają w takiej ilości, że nie ma możliwość odczytania wszystkich i konieczne jest wyodrębnienie tych najważniejszych. Z tym że takie ograniczenie, to nadal masa pracy. Zwłaszcza jeśli wiadomości są długie i napisane lub przekazywane zawiłym językiem.

Dlaczego więc nie przesłać maila o wiele krótszego, w którym dominują rysunki, a nie blok treści? Z drugiej strony w trakcie rozmowy telefonicznej pracownik może swoje notatki zobrazować i na ich podstawie wyciągnąć wnioski lub przygotować się do spotkania. Zresztą wizualne myślenie to przydatne narzędzie w trakcie trwania różnych szkoleń, przedstawiania prezentacji lub burzy mózgów.

Osoby zainteresowane z całą pewnością wyniosą więcej z takiego szkolenia niż w przypadku samego tekstu, ponieważ w pewnym momencie ich myśli podążą w zupełnie innym kierunku. Mimo że dorosły człowiek jest w stanie przeczytać długi tekst bez obrazków i zrozumieć go, to jednak wdrożenie sketchnotingu znacznie ułatwi mu zadanie. Przy okazji może być świetną zabawą i doskonałym sposobem na rozwijanie kreatywności. Przecież obrazek przedstawiony przez inną osobę można zrozumieć na różne sposoby. Nie zawsze bowiem ilustracja będzie jasno wskazywała na to, co autor miał na myśli.

Książki i szkolenia drogą do sukcesu

Co ciekawe, w Internecie można znaleźć ciekawe szkolenia, na których przedstawiane są zagadnienia związane ze sketchnotingiem. Jest to ciekawe rozwiązanie dla osób chcących pogłębić swoją wiedzę na dany temat i stosować sztukę obrazowania tekstu na co dzień.

Ci, którzy organizują tego typu szkolenia, są całkowicie przekonani, że sketchnotigu może nauczyć się każdy niezależnie od wykształcenia, czy też statusu społecznego. Wystarczy jedynie odrobina chęci, zaangażowanie oraz wytrwałość w dążeniu do celu. Jednak na pewno warto spróbować, szczególnie, że obrazowe myślenie jest niezwykle przydatne w każdej dziedzinie życia. Ostatecznie doprowadzi do perfekcyjnej organizacji w domu i pracy. Wdrożenie sketchnotnigu do codzienności sprawi, że każdy dzień będzie łatwiejszy.