Nie można zaprzeczać, że obecnie portale społecznościowe zdominowały nasze życie. Praktycznie każdy chętnie dzieli się swoim życie prywatnym i zawodowym. Mimo że w Internecie jest kilka popularnych serwisów, to największym zainteresowaniem cieszy się Facebook. Aktualnie konto na nim prawie dwa miliardy użytkowników, a ta liczba nadal rośnie! Kiedy powstał Facebook? Jaka jest jego historia i rola we współczesnym świecie? Wszystko odpowiedzi można znaleźć poniżej!

Jak Mark Zuckerberg wpadł na pomysł założenie najpopularniejszego serwisu społecznościowego? Facebook historia.

Mark Zuckerberg już w bardzo młodym wieku interesował się programowaniem. Jeszcze zanim powstał Facebook, chłopak zyskał uznanie, dzięki swojemu pierwszemu projektowi, a dokładniej Synapse Media Player – program umożliwiający dopasowanie listy utworów do preferencji użytkowników. Na rynku była to całkowita nowość. Nic więc dziwnego, że programem zainteresowały się największe firmy informatyczne na świecie.

Zuckerberg już w tym momencie mógł się wzbogacić i sprzedać program, ale nie zdecydował się na ten krok. Dał użytkownikom całkowicie darmowy dostęp do Synapse Media Player. Okres studiów na Harvardzie był dla młodego chłopaka zarówno pracowity, jak i obiecujący. Do jego największych osiągnięć należały CourseMatch, czyli aplikacja umożliwiająca zapis na konkretne zajęcia oraz Facemash. Choć serwis wzbudzał wiele kontrowersji, ponieważ użytkownicy mogli w nim oceniać innych na podstawie zdjęć, które dodali. Pierwsza wersja Facebooka została udostępniona przez Zuckerberga 4 lutego 2004 roku.

Początkowo portal miał być przeznaczony jedynie dla studentów Harvardu. Jednak platforma bardzo szybko zyskała rozgłos i uznanie. Pod koniec 2004 roku, było na niej zarejestrowanych ponad milion osób. Zainteresowanie platformą skutecznie zachęciło Zuckerberga do dalszego działania. Kolejno powstał Facebook Photos i aplikacja mobilna. Jednak największym przełomem dla portalu był moment, gdy udostępniono użytkownikom specjalny czat do komunikacji. Klasyczne komunikatory szybko odeszły więc w zapomnienie.

W którym roku oficjalnie powstał Facebook? Facebook historia.

Mimo że twórcy Facebooka (Zuckerberg i jego koledzy z uczelni) udostępnili pierwszą wersję portalu w 2004 roku, to oficjalna data powstania to grudzień 2005 roku. W związku z tym, że w tym okresie na portalu konto miało już ponad 5 milionów osób, szybko zainteresowały się nim duże firmy.

Mark Zuckererg otrzymał wiele propozycji odnośnie sprzedaży platformy, ale żadnej nie zdecydował się przyjąć. Wskutek czego utrzymywanie serwerów Facebooka musiał pokryć sam. Niestety nie dysponował odpowiednią ilością środków i z pomocą przyszli mu inwestorzy. Oni doskonale zdawali sobie sprawę, że portal w przyszłości może przynosić kolosalne zyski i szybko zorientowali się, że dobrze zrobili, inwestując swoje pieniądze.

Kolejny przełom nastąpił w 2007 roku, kiedy w ciągu miesiąca na stronie rejestrowało się ponad 12 milionów nowych użytkowników. Prace nad rozwojem platformy nadal trwały. Choć nie wszystkie rozwiązania były przyjmowane z ogromną aprobatą, to osób zakładających konto nadal przybywało. W 2009 roku pojawił się dzisiejszy znak charakterystyczny dla Facebooka, czyli przycisk „Lubię to!”. Miało to miejsce w 2009 roku. Natomiast w 2012 roku Zukckerberg poinformował cały świat o tym, że właśnie kupił Instagrama za miliard dolarów. 

Historia najpopularniejszej strony w Internecie nadal trwa

Twórcy Facebooka nie spoczęli na laurach i w kolejnych latach wciąż wprowadzali nowe funkcje, które do dziś ułatwiają użytkownikom korzystanie z platformy. Jedną z najciekawszych okazała się funkcja Facebook Connect. Jest to połączenie innych serwisów internetowych z Facebookiem i możliwość logowania się do nich poprzez mail i hasło podane właśnie na portalu.

Kolejną inwestycją, która przynosi zyski Zuckerbergowi to aplikacja WhatsApp bardzo podobna do klasycznego Messengera, która kosztowała aż 16 milionów dolarów. W 2013 roku użytkownikom udostępniono nowe wersje właśnie dla Messengera dostępnych dla systemów operacyjnych Android i IOS.

Ponadto osoby zarejestrowane na portalu mogą korzystać z technologii Top stories, dzięki której na tablicy wyświetlają się informacje zgodne z zachowaniami i zainteresowaniami użytkowników. Kolejną nowością była funkcja „Mój dzień”, czyli relacja, która jest widoczna dla innych osób tylko przez 24 godziny. Ulepszony został także sławny przycisk „Lubię to!” o kilka kolejnych reakcji. Co ciekawe, z usług należących do Facebooka, czyli Messengera, WhatsApp oraz Instagrama łącznie korzysta ponad 2 miliardy osób. Jednak ta liczba ciągle ulega zmianie, ponieważ wciąż przybywa nowych użytkowników.

Jaka jest rola serwisu we współczesnym świecie?

kiedy powstał facebook

Źródło: Facebook.com

Popularność serwisu utworzonego przez Zuckerberga przez cały czas utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Właściwie nic w tym dziwnego. Użytkownicy bowiem nie tylko mogą dzielić się swoimi przemyśleniami, zdjęciami, czy też informacjami, ale też pograć w różne gry, odnaleźć starych znajomych, komunikować się za darmo z osobami z całego świata, dołączyć do wielu grup tematycznych, a nawet sprzedać, czy kupić ciekawe przedmioty.

Również wiele firm decyduje się na korzystanie z serwisu. Dzięki czemu mogą trafić na nowych klientów i zacieśnić relację z obecnymi. Zresztą nie można zaprzeczać, że wielu użytkowników decyduje się znaleźć szczegółowe informacje, dotyczące konkretnego przedsiębiorstwa właśnie przy pomocy Facebooka.

Nie można też zapomnieć o uczniach, którzy musieli przyzwyczaić się do nowych zasad dotyczących nauki w czasie Pandemii. Tak naprawdę w najgorszym okresie Facebook nie tylko umożliwił kontakt z rówieśnikami, ale też nauczycielami, którzy używali serwisu do przekazywania najważniejszych informacji.

Fenomen Facebooka

Sam Zuckerberg z całą pewnością nie zakładał, że serwis, którego był twórcą będzie w przyszłości budzić zainteresowanie wśród miliardów osób z całego świata. Nie można zaprzeczać, że dziś Facebook to jedna z najchętniej odwiedzanych stron. Wiele osób przyznaje się do przeglądania swojej tablicy nawet kilka razy dziennie. Co ciekawe, wiele firm decyduje się na zatrudnienie specjalistów, którzy będą zajmować się prowadzeniem profilu na Facebooku.

Prawda jest taka, że obecnie nie mając konta w mediach społecznościowych, bardzo trudno jest trafić do nowych odbiorców, ponieważ większa część naszego życia przeniosła się właśnie do wirtualnego świata.

Szukając odpowiedzi na to, jaka jest rola Facebooka we współczesnym świecie, można śmiało stwierdzić, że duża, pozytywna i przyszłościowa. Co prawda, nie do końca znane są dalsze działania Zucerberga, ale całkiem możliwe, że jeszcze czymś nas wszystkich zaskoczy. Na szczęście popularność serwisu nie spowodowała, że postanowił zaniechać swoich dalszych działań. Niestety początek 2022 roku dla Facebooka okazał się dość przykry, ponieważ od początku istnienia serwisu po raz pierwszy liczba aktywnych użytkowników zaczęła spadać. Trzeba mieć jednak nadzieję, że jest to sytuacja przejściowa.